What to expect

Programme2 or 22... It's up to you. The timetable is designed with you in mind. Pick and choose classes, talks, workshops and treks from our extensive timetable to build your perfect retreat. For a pdf of the April 2017 programme and presenter lineup please click here

Monday 17 April
7.30 - 8.30
Sunrise Yoga
Lindsay | Marina
Rocket Yoga
Ivor | Studio 2
HIIT - Tabata
Antonia & Dannie | Terrace
7.45 - 10.30
BREAKFAST
BREAKFAST
BREAKFAST
9.00 - 10.00
Combat
Alex | Main Stage
VeraFlow
Naomi | Terrace
**Cycling Tour Beginners**
2 hours
10.30 - 11.30
Ibiza Dance Fitness
Antonia | Main Stage
Nutrition Talk
Alex | Buddha Area
Running Club
Tom | Reception
12.00 - 13.00
Abs Blast
Lindsay | Main Stage
Dancer’s Stretch
Sunny | Terrace
Tai-Chi
Arun | Beach
13.30 - 14.30
LUNCH
LUNCH
LUNCH
14.30 - 15.30
Yoga Basics
Amy | Main Stage
Life Coaching Talk
Lydia | Buddha Area
Beach Walk & Meditation
Iuri | Beach
16.00 - 17.00
Inversion Workshop
Lisa | Main Stage
Military Core Conditioning
Ivor | Terrace
**Trek to Goddess Cave**
Lindsay & Antonia
17.30 - 18.30
Bangracise
Sunny | Main Stage
Pilates Basics
Carroll | Terrace
19.00 - 21.30
DINNER
DINNER
DINNER
20.30 - 21.30
Candle Lit Yoga
Jayne | Studio ONE
Breathing Circle
Iuri | Studio 2
22.00 - 22.30
Bedtime Meditation
Jayne | Studio ONE

 

Tuesday 18 April

7.30 - 8.30
Sunrise Yoga
Lisa | Marina
Hot Power Yoga
Dylan | Studio 2
HIIT - Tabata
Lindsay & Alex | Terrace
7.45 - 10.30
BREAKFAST
BREAKFAST
BREAKFAST
9.00 - 10.00
Legs, Bums, Tums
Rachel | Main Stage
Pilates Rejuvenation
Carroll | Terrace
**Cycling Tour Advanced**
2 hours
10.30 - 11.30
Bangracise
Sunny | Main Stage
Yoga Basics
Amy | Terrace
Running Club
Tom | Reception
12.00 - 13.00
Yin Yoga - Sound Bath
Iuri & Lindsay | Main Stage
Tai-Chi
Arun | Beach
The Truth About Sugar
Alex | Terrace
13.30 - 14.30
LUNCH
LUNCH
LUNCH
14.30 - 15.30
Lindy Hop The Pulse
Matthew | Studio One
Life Coaching Talk
Lydia | Buddha Area
Beach Walk & Meditation
Iuri | Beach
16.00 - 17.00
Team Mate
Antonia & Matthew | Main Stage
Prajna Yoga
Arun | Studio 1
Trek to Pou des Lleo
Lindsay & Ivor | Reception
17.30 - 18.30
Strong by Zumba
Naomi | Main Stage
Power Yoga
Lisa / Terrace
19.00 - 21.30
DINNER
DINNER
DINNER
20.30 - 21.30
Candle Lit Yoga
Lindsay | Studio 1
Healing Circle
Iuri | Studio 2
22.00 - 22.30
Bedtime Meditation
Judith | Studio 1

 

Wednesday 19 April

7.30 - 8.30
Sunrise Yoga
Iuri | Marina
Hot Power Yoga
Dylan | Studio 2
HIIT - Tabata
Antonia | Terrace
7.45 - 10.30
BREAKFAST
BREAKFAST
BREAKFAST
9.00 - 10.00
Body Conditioning
Rachel | Main Stage
VeraFlow
Naomi | Terrace
**Cycling Tour Beginners**
2 hours
10.30 - 11.30
Bhangracise
Sunny | Main Stage
Pillates Challenge
Carroll | Terrace
Running Club
Tom | Reception
12.00 - 13.00
Tai-Chi
Arun | Main Stage
Nutrition Talk
Alex | Buddha Area
Beach Fitness
Lindsay & Dannie | Beach
13.30 - 14.30
LUNCH
LUNCH
LUNCH
14.30 - 15.30
Body Balance
Alex | Main Stage
Life Coaching Talk
Lydia | Buddha Area
**Trek to Caves & Torre**
Lindsay & Ken | Reception
16.00 - 17.00
Diva
Naomi | Main Stage
Sequence Pilates
Matthew | Buddha Area
HIIT - Pool Tabata
Antonia | Terrace
17.30 - 18.30
Inversion Workshop
Ivor | Main Stage
Barre Fitness
Gillian / Studio One
Growing a Healthy Business
Rachel & Jayne | Teatro
19.00 - 21.30
DINNER
DINNER
DINNER
20.30 - 21.30
Candle Lit Yoga
Lisa | Studio One
Healing Circle Aromatheapy
Diva | Studio 2
22.00 - 22.30
Bedtime Mediation 
Lisa | Studio One
 

 

 

Thursday 20 April 

7.30 - 8.30
Sunrise Jivamukti Yoga
Gillian | Marina
Rocket Yoga
Ivor | Studio 2
HIIT - Tabata
Dannie | Terrace
7.45 - 10.30
BREAKFAST BREAKFAST BREAKFAST
9.00 - 10.00
Brain Fit
Rachel | Main Stage
Body Balance
Dannie | Terrace
**Cycling Tour Advanced**
2 hours
10.30 - 11.30
Belly Dance
Sunny | Main Stage
Pillates Chillax
Carroll | Terrace
Running Club
Tom | Reception
12.00 - 13.00
VeraFlow
Naomi | Main Stage
Energy Reading Talk
Buddha Area
Tai-Chi
Arun | Beach
13.30 - 14.30
LUNCH
LUNCH
LUNCH
14.30 - 15.30
Acro Yoga Workshop
Lindsay & Ivor | Main Stage
Life Coaching Talk
Lydia | Buddha Area
Beach Walk & Meditation
Iuri | Beach
16.00 - 17.00
Flowetic
Fi & Dom | Main Stage
Cooking Class
Dining Room
**YogaFit Challenge**
17.30 - 18.30
Yoga Basics
Amy & Antonia | Main Stage
Body Combat
Alex | Terrace
19.00 - 21.30
DINNER
DINNER
DINNER
20.30 - 21.30
Candle Lit Yoga
Lisa | Studio One
Healing Circle
Iuri | Studio 2
22.00 - 22.30
Bedtime Meditation
Judith | Stdio One

 

Friday 21st April

7.30 - 8.30
Sunrise Yoga
Dylan | Marina
Jivamukti Yoga
Gillian | Studio One
HIIT - Tabata
Dannie | Terrace
7.45 - 10.30
BREAKFAST
BREAKFAST
BREAKFAST
9.00 - 10.00
Strong Beats Skinny
Mirella | Main Stage
906030 Conditioning
Kevin | Terrace
**Cycling Tour Intermediate**
2 hours
10.30 - 11.30
Ibiza Dance Fitness
Lindsay | Main Stage
Fitness Pilates
Rachel | Terrace
Running Club
Tom | Reception
12.00 - 13.00
Yin Yoga - Sound Bath
Iuri & Lindsay | Main Stage
Tai-Chi
Arun | Terrace
Nutrition Talk
Alex | Buddha Area
13.30 - 14.30
LUNCH
LUNCH
LUNCH
14.30 - 15.30
In The Mix - Dance Classics
Matthew | Main Stage
Life Coaching Talk
Lydia | Buddha Area
Beach Walk & Meditation
Iuri | Beach
16.00 - 17.00
Inversion Workshop
Lisa | Main Stage
HIIT - Pool Tabata
Antonia | Terrace
**Trek & Cave Yoga Class**
Lindsay | Reception
17.30 - 18.30
Flowetic
Fi & Dom | Studio One
Hot Power Yoga
Dylan | Studio 2
19.00 - 21.30
DINNER
DINNER
DINNER
20.30 - 21.30
Theraputic Yoga
Dylan | Studio One - (90 mins)
Healing Circle
Diana | Feminine | Studio 2
22.00 - 22.30
Yoga Nidra (Sleep)
Dylan | Studio One

 

Saturday 22nd April

7.30 - 8.30
Sunrise Yoga
Lisa | Marina
Freestyle Yoga
Jayne | Terrace
HIIT - Tabata
Lindsay | Terrace
7.45 - 10.30
BREAKFAST
BREAKFAST
BREAKFAST
9.00 - 10.00
906030 Conditioning
Kevin | Main Stage
Sequence Pilates
Matthew | Terrace
Nutrition Talk
Alex | Buddha Area
10.30 - 11.30
Dance Around the World
Fi & Dom | Main Stage
Rocket Legs
Ivor | Terrace
Clowns Without Borders
Marion | Studio One (20 mins)
12.00 - 13.00
Hot Power Yoga
Dylan | Main Stage
Tai-Chi
Arun | Terrace
The Art Of Play
Marion | Studio One
13.30 - 14.30
LUNCH
LUNCH
LUNCH
14.30 - 15.30
Life Coaching Talk
Lydia | Buddha Area
Thai Massage Workshop
Ola | Studio One
Beach Walk & Meditation
Iuri | Beach
16.00 - 17.00
Pool Party
Matthew | Main Stage
17.30 - 18.30
Evening Ball
Matthew | Marina
19.00 - 21.30
DINNER
DINNER
DINNER
20.30 - 21.30
Candlelit Yoga
Iuri | Studio One
Healing Circle
Diana | Studio 2
22.00 - 22.30
Bedtime Meditation
Iuri | Studio One

 

Sunday 23rd April

7.30 - 8.30
Sunrise Yoga
Lindsay | Marina
HIIT - Tabata
Kevin | Terrace
Running Club
Tom | Reception
7.45 - 10.30
BREAKFAST
BREAKFAST
BREAKFAST
9.00 - 10.00
Fitness Pilates
Rachel | Main Stage
LBT
Dannie | Terrace
Beach Walk Meditation
Iuri | Beach
10.30 - 11.30
Lindy Hop The Pulse
Matthew | Main Stage
QA
Trek to Pou des Lleo
Lindsay & Ivor | Reception
12.00 - 13.00
Tai-Chi
Arun | Main Stage
Beach Fitness Circuits
Alex & Lisa | Beach
13.30 - 14.30
LUNCH
LUNCH
LUNCH
14.30 - 15.30
Release, Relax & Let Go
Lindsay | Main Stage